« | Main | »

Naoki Sato – flétna (Japonsko)

Japonský flétnista Naoki Sato se narodil v japonském městě Gunma v roce 1987. Začal hrát na flétnu ve věku jedenácti let. V roce 2007 započal studie u prof. Yoshimiho Oshimy na University of Arts v Kjótu. O několik let později, v roce 2011, pokračoval v Německu u Walda Ceunena na Hamburger Konservatorium, a v roce 2015 pak na Hochschule für Musik und Theater Hamburg ve třídě Hans-Udo Heinzmanna.

Ještě jako student univerzity začal svou profesní kariéru v Jönköping Sinfonietta ve Švédsku. Poté, ještě během zkušebního období na postu prvního flétnisty ve švédské Norrlands Operan, uspěl v konkurzu do České filharmonie, kde působí jako sóloflétnista od roku 2019.


The Japanese flutist, Naoki Sato, was born in Gunma, Japan in 1987. He started playing flute at the age of eleven. In 2007, he began his studies in Kyoto with Prof. Yoshimi Oshima at the Kyoto City University of Arts, a few years later, in 2011, studies in Germany with Waldo Ceunen at Hamburger Konservatorium, in 2015 at Hochschule für Musik und Theater Hamburg with Hans-Udo Heinzmann.

While still a university student, he began his professional career at Jönköping Sinfonietta in Sweden. After that, during the trial period as a principal player of the Swedish Norrlands Operan, he joined the Czech Philharmonic as principal flutist in 2019.

Topics: Soloists

Comments are closed.